Debata łódzkich harcerzy w tematyce tolerancji i akceptacji

Podczas warsztatu wzięło udział 15 osób ze środowiska harcerzy działających przy dzielnicy Łódź Górna. Zajęcia odbyły się w tematyce tolerancji i dyskryminacji. Zastanowiliśmy się wspólnie, od czego to wychodzi w myśl Christophera Wylie. Warsztat opierał się na pracach w grupie oraz na ekstremalnych przypadkach dyskryminacji tj. Holocaust. Uczestnicy poznali również historie Rwandy, brali również udział w debacie oksfordzkiej, aby zmusić uczestników do samodzielnego myślenia.

Przebieg spotkania:

  1. Poszukiwanie zaszyfrowanych kartek w budynku warsztatów, następnie rozszyfrowanie ich przez uczestników.
  2. Dyskusja na temat rozszyfrowanych kartek, na kartkach zaszyfrowane były miejsca publiczne — zadaniem uczestników było zgadniecie tematu warsztatów. Celem było pokazanie, że z dyskryminacją i nietolerancja można spotkać się w każdym miejscu.
  3. Ćwiczenie w dwóch grupach. Każdy z grupy losował postać, która się stawał na czas ćwiczenia. Osoby nie widziały, co mają na czole, jednak każdy inny z grupy wiedział. Na czole były napisane takie kwestie jak „Nie odzywaj się do mnie”, „Kwestionuj moje zdanie”, „śmiej się z moich pomysłów”, „wyklucz mnie z grupy”.
  4. Dyskusja na temat takich zachowań społecznych i ich odzwierciedleniach w psychice.
  5. Dzielenie sie przykładami dyskryminacji na nas — członkach warsztatu.
  6. Każdy losował osobę, która ma być w danej chwili. Prowadzący czytał sytuacje, w których ta osoba mogła sie czuć niekomfortowo lub jak jest traktowana przez społeczeństwo.
  7. Oksfordzka debata na temat „Ludobójstwo w Rwandzie”, „Holocaust to przykład dyskryminacji”. Do debaty grupy musiały się odpowiednio przygotować, sporządzając notatki na temat danych wydarzeń.
  8. Omówienie jak reagować na przykłady dyskryminacji i dokąd się zgłosić w razie takiego działania — szybkie omówienie prezentacji z projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *